Bez pohybového aparátu bychom byli pěkně nahraní. Nemohli bychom stát, sedět a dokonce se ani poškrábat na nose. Protože bychom neměli v chodu svaly a klouby, které umožňují ohýbání a ovládání končetin. Že jde o důležité segmenty našeho těla si ale většinou uvědomíme až ve chvíli, kdy se s nimi něco stane a není možné je plnohodnotně použít. Jak tedy k celé věci přistupovat správně?
Pohybový aparát je základní konstrukce našeho těla, na které všechno stojí a padá. Kosti nám propůjčují výšku a oporu páteře, která se stará o flexibilitu a správné držení těla. Díky kloubům můžeme chodit, protože bez nich bychom neohnuli ruce, ani nohy. A bez šlach bychom zase nemohli používat svaly, které nám propůjčují sílu k tomu, abychom zvedli dítě do výšky, nebo uběhli pár metrů na zastávku, na které právě stojí autobus.
Jak to tak ale většinou bývá, toho, co máme neustále po ruce si obvykle nevážíme. Až do chvíle, kdy se něco pokazí a my o přirozené schopnosti našeho těla přijdeme. A je jedno, zda následkem stáří, nemoci nebo úrazu.
Jelikož lázně na pohybový aparát nemusí při léčbě a rekonvalescenci zdaleka stačit, poradíme vám, co vaše tělo potřebuje k tomu, aby mohlo správně fungovat.
Navigace
Pohybový aparát člověka
Pohybový aparát je zodpovědný za to, abychom se mohli normálně hýbat. Jeho součástí jsou kosti, klouby, šlachy a svaly. Některé zdroje ale za pohybový aparát označují jenom svaly. Jelikož má kostra i podpůrnou funkci, v takových případech se označuje za opěrnou soustavu. My se však v dnešním článku zaměříme na všechny segmenty, které spolu navzájem souvisí.
Onemocnění pohybového aparátu
Život není bohužel jen zalitý sluncem. Někdy se může stát, že svou neopatrností, vlivem genetiky nebo nemoci o svou pohyblivost přijdeme. Když k tomu dojde, je nutné napřít všechny síly a pokusit se dopady svého aktuálního stavu zmírnit, kompenzovat nebo vyléčit.
Mezi onemocnění pohybové soustavy řadíme:
- Zánět šlach
- Syndrom karpálního tunelu (ačkoliv vychází z něčeho trochu jiného, znemožňuje ovládání končetiny)
- Revmatoidní artritidu
- Osteoartrózu
- Zlomeniny
- Fibromyalgii
- Osteoporózu
- Artrózu
V podstatě hovoříme o všech stavech, které mají delší trvání (případně jsou chronické) a které mají negativní dopady na náš normální pohyb. Třeba následkem řídnutí kostí, nebo kvůli bolavým a ztuhlým kloubům.
Správná péče o pohybový aparát
Aby nám naše pohybové ústrojí vydrželo funkční co možná nejdéle, měli bychom se zaměřit na správnou péči o něj. Jinak se jednoho dne probudíme a zjistíme, že jsme zaspali dobu a už se nikdy více nepostavíme na nohy. (Zní to možná drasticky, ale zkuste se zajímat o kondici našich seniorů a příbuzných.)
Kosti
Kosti tvoří naprostý základ všeho. Pokud nejsou dostatečně silné, nemohou nám poskytovat oporu a snadno se lámou. Třeba i v krčku kyčle, nebo v zápěstí. Vlivem řídnutí kostí se navíc můžeme zmenšovat a způsobíme si vážné úrazy i při velmi malém traumatu, ze kterého by každý jiný vyšel zcela v pořádku.
Aby kosti prospívaly a nic zásadního jim nechybělo, dopřejte jim dostatek vápníku a vitamín D. Ideálně v kombinaci s vitamínem C, zinkem, hořčíkem a vitamínem K2. (Pozor, vitamíny D a K jsou rozpustné v tucích. Vyšší dávky mohou být pro organismus toxické.) Dobrou službu vám prokáže i pravidelný pohyb, který stimuluje kosti k tomu, aby byly silnější. V případě, že máte v rodině špatné genetické predispozice, nechte si (i v mladém věku) udělat denzitometrické vyšetření, které zjistí hustotu vašich kostí.
Klouby
Aby se mohly kosti ohýbat, potřebují klouby. Díky nim můžeme ovládat prsty na rukách a na nohách, ohýbat kolena nebo lokty. Asi největší škodu dokáže napáchat onemocnění kloubů. Nemusíme chodit nikam daleko. Jmenovat bychom mohli dnu (která v kloubech koncentruje kyselinu močovou), artrózu, nebo artritidu. Neplechu dokáže napáchat i dlouhodobé přetěžování kloubů. Například během hraní tenisu, nebo golfu.
Aby klouby při pohybu nebolely, potřebují zdravé chrupavky, k jejichž úbytku u některých lidí čas od času dochází. Proto bychom měli užívat kvalitní kloubní výživu s MSM, glukosaminem, chondroitinem, vitamínem C a dalšími látkami, které jim dají všechno, co potřebují ke zmírnění bolestí a obnově. Opět je důležitý pohyb, který umožní promazání kloubních pouzder kloubní tekutinou.
Svaly
O svalovou hmotu by se neměli zajímat jen zapálení bodybuildeři a sportovci. Důležitá je i pro maminku s malými dětmi, nebo pro dělníka na stavbě. Díky svalům podáváme dobré fyzické výkony a máme kapacitu zvedat přiměřeně těžká břemena. Navíc mají dobrý vliv na rychlost našeho metabolismu.
Výhodou svalů je, že se dají celkem snadno vytrénovat. Nevýhodou je zase to, že pokud nemají správnou výživu a nepoužíváme je, hodně rychle o ně přijdeme. Proto bychom se měli přirozeně hýbat a jíst dostatek bílkovin, které zajistí, že se neztratí.
Šlachy
Šlachy upínají svaly ke kosti. Za normálních okolností o nich skoro nevíme. Pokud ale začnou vysychat, mohou ze sebe vydávat zvuk, který lze připodobnit k praskání. Natažená šlacha navíc může způsobit celou řadu nepříjemností. Třeba tenisový, nebo oštěpařský loket. Z toho důvodu bychom měli šlachám dopřát optimální zátěž vyváženou odpočinkem. V případě nutnosti vám od problémů uleví správná rehabilitace.
Jaké látky přijímat?
Tělo je komplexní systém, takže čím více živin mu dodáte, tím to pro něj bude lepší. Jak už bylo řečeno, kosti potřebují vápník, vitamín D, vitamín K2, hořčík a zinek. Kloubům zase uděláte radost kolagenem, vitamínem C, glukosaminem, chondroitinem a MSM. Normální funkci svalů podpoříte pořádnou dávkou bílkovin.
Pokud máte strach, že všechny tyto látky nedovedete tělu dodat jenom prostřednictvím stravy, obstarejte si komplexní výživové doplňky, které přispívají k normálnímu stavu kostí, svalů a kloubů. A hlavně nezapomínejte na pohyb.