Růst kostí – v jakém věku končí a dá se podpořit?

Kosti jsou jedním z nejdůležitějších článků těla člověka. Bez nich bychom neměli žádnou formu, tvar, ani schopnost pohybu. (Pokud ano, tak si ho neumíme představit.) V určité fázi života se ale můžeme potýkat s úbytkem kostní hmoty a četnějším rizikem zlomenin. Dá se tento stav nějak napravit?

Když se narodíme, máme jen několik málo centimetrů. Během následujících let rosteme a sílíme, až dosáhneme své konečné výšky. Mohlo by se tedy zdát, že od této chvíle už k žádnému růstu, nebo obnově kostí nedochází.

Ano, i ne. I kosti dospělého člověka se mohou regenerovat. Jak jinak si vysvětlit, že po prodělání zlomeniny poškozené místo zase sroste. Faktem ale je, že s postupem času se tento mechanismus zpomalí a může vyústit v nebezpečné řídnutí kostí, které končí diagnostikou osteoporózy.

Pokud se jí bojíte, nebo se snažíte zvrátit její předstupeň, kterým je osteopenie, povíme vám, co můžete udělat.

Co jsou to kosti

Kost je tvrdá mineralizovaná pojivová tkáň, která je důležitou součástí lidského skeletu. Její primární funkce je ochrana vnitřních orgánů a opora našeho těla. V  těle se nevyskytne jenom tak. Primárním mechanismem její tvorby je proces osifikace, která funguje na principu zkostnatění vaziva, či chrupavky. Kosti během našeho života procházejí neustálou remodelací. Nejen pozitivním, ale bohužel i negativním způsobem.

co jsou to kosti

V jakém věku končí růst kostí

Doba růstu člověka se zastavuje v období puberty. Na vrcholu tvorby kostní hmoty jsme pak asi ve 30 letech života. Od té doby dochází k jejich pozvolnému úbytku, který se u žen obvykle ještě urychlí tím, že překonají období menopauzy. Není ale vyloučeno, že u některých lidí, kteří mají vrozené genetické predispozice dojde k nastartování ztráty kostní hmoty ještě před dovršením 30. roku života.

v jakém věku končí růst kostí

Podpora růstu kostí

Toho, že se kosti prakticky neustále remodelují lze využít při zvládání osteopenie a osteoporózy. Jelikož ztráta kostí nemusí bolet, určitě je vhodné se objednat na denzitometrii, která odhalí, jak si stojíte. (Mladí zájemci o vyšetření si ho musí uhradit, v současné době se cena výkonu pohybuje okolo 700 korun.) Jde o bezbolestnou metodu, která nevyžaduje odběr krve a které je hotová během 15 minut.

Ať už denzitometrie ukázala, že spějete k osteoporóze, nebo chcete zapracovat na prevenci, zdraví kostí prospějete:

 • Přísunem vitamínu D
 • Přísunem vitamínu K2
 • Přísunem vápníku, zinku a hořčíku
 • Pohybem
 • Nikotinovou abstinencí
 • Omezením alkoholu
 • Užíváním kolagenu
 • Užíváním nenasycených mastných kyselin Omega-3
 • Omezením soli
 • Omezením sladkostí a sladkých limonád
 • Omezením kávy
podpora růstu kostí

Také se nestane nic špatného, pokud podpoříte svůj pohybový aparát dlouhodobým užíváním doplňků stravy, které jsou určené pro normální funkci svalů, kostí a kloubů.

Zjistěte, která opravdu funguje
Kloubní výživa
Analyzujeme účinné látky v kloubních doplňcích a porovnáváme jejich reálnou účinnost. Na základě zkušeností uživatelů z internetu vybíráme ty nejlepší preparáty pro vaše klouby.
Zjistěte, která opravdu funguje
Kloubní výživa
Analyzujeme účinné látky v kloubních doplňcích a porovnáváme jejich reálnou účinnost. Na základě zkušeností uživatelů z internetu vybíráme ty nejlepší preparáty pro vaše klouby.