Artróza: Příznaky, stupně a co pomůže

Artróza je chronické onemocnění pohybového aparátu, které nemusí postihovat jen seniory, ale i mladší lidi. Vzhledem k tomu, že dlouho nemusí být poznat, přijít na ni můžete až ve chvíli, kdy značně postoupila. Jak se tato nemoc projevuje? A jaké na ni v dnešní době existují způsoby léčby?

Pohybový aparát člověka sice vypadá na první pohled velmi odolně, to ale rozhodně neznamená, že bychom se o něj neměli pravidelně starat. Pokud mu nevěnujeme tolik pozornosti, kolik by si zasloužil, můžeme mávnutím ruky přejít signály, kterými se nás snaží upozornit na to, že s ním není něco v pořádku.

Jedním z problémů, se kterým se lze na cestě životem setkat, je artróza, která je vážným degenerativním onemocněním kloubů, které může postihovat i lidi v produktivním věku.

Co je to artróza?

Jak už bylo řečeno, artróza je degenerativním onemocněním kloubů, které má souvislost s opotřebováním chrupavek. Také k ní ale může dojít vlivem úrazu a podobně. Poměrně běžně se artróza vyskytuje v kyčelních kloubech, v páteři, v ramenních kloubech, v prstech či v zápěstí.

V průběhu degenerativních pochodů dochází k postupnému ničení tkáně kloubů, což vede ke ztenčování chrupavek a k omezení pohyblivosti. Klouby a kosti totiž více dřou o sebe. Vzhledem k tomu, že toto onemocnění může dost zásadně ovlivnit kvalitu lidského života a často končí invaliditou, měli bychom si dávat velký pozor na to, abychom ji dokázali včas rozpoznat.

co je artróza příznaky stupně

Příznaky a stupně artrózy

Artrózu rozdělujeme do několika stupňů podle její závažnosti. Nejvyšší stupeň je pak ten úplně nejhorší.

Existuje:

  • Stupeň I, kdy dochází ke ztenčování chrupavky a k postupnému zužování kloubní štěrbiny
  • Stupeň II, kdy dále dochází k dalšímu zužování kloubní štěrbiny, může docházet k tvorbě osteofytů a sklerotizaci
  • Stupeň III, během kterého se kloubní štěrbina nadále zužuje, objevit se mohou i deformace kloubní jamky a hlavice
  • Stupeň IV, kdy kloubní štěrbina prakticky vymizí, jsou patrné deformace atd., kloub přestává normálně fungovat

První příznaky artrózy se mohou začít objevovat už kolem dvaceti let, kdy ještě člověk nemusí vůbec vědět, že je nemocný. Rozvoj nemoci je navíc postupný, takže k pociťovanému zhoršení může dojít až po mnoha letech. Mezi prvními signály může být například klidová bolest kloubu, která se může objevit v průběhu noci. Pozor si také dávejte na omezenou pohyblivost, citlivost kloubu na chlad či na ztuhlé svaly před zahájením fyzické aktivity.

Jaké jsou její příčiny?

Příčiny vzniku tohoto onemocnění nejsou v tuto chvíli plně pochopeny. Jedním z faktorů může být opotřebení pohybového aparátu vlivem vyššího věku, nejde ale o univerzální důvod. Určitou roli může hrát třeba dědičnost, obezita nebo jednostranné přetěžování kloubů. Pak musíme hovořit i o vývojových vadách kloubů, endokrinních onemocněních, úrazech, problémech s metabolismem a podobně.

Léčba artrózy

Zastavit artrózu bohužel zcela nelze, s lékařem se budete především snažit, aby nepokračovala rychlá progrese. Kromě léků, které vám předepíše lékař, je vhodná i celková změna životního stylu, která může ulevit od bolesti a může podpořit vaši lepší pohyblivost. Také počítejte s tím, že budete muset chodit na pravidelnější kontroly.

Obvykle se doporučuje třeba:

  • Redukce tělesné hmotnosti
  • Úprava obuvi, nošení ortopedických vložek do bot…
  • Používání hole nebo nošení ortézy…
  • Omezení sportů a pohybových aktivit, které by mohly vést ke zhoršování problému
  • Pravidelná pohybová aktivita (tai-chi, jóga, plavání…)

V krajních případech vám může lékař doporučit i operaci, která bývá ve většině případů až jedním z posledních řešení.

léčba artrózy co pomůže

Jak podpořit zdraví kloubů?

Bylinky na artrózu vyloženě neexistují, vybrat si lze ale takové, které v kombinaci s dalšími látkami přispívají k podpoře normálního stavu pohybového aparátu. Nejčastěji tuto kombinaci najdete ve vícesložkové kloubní výživě s obsahem glukosaminu, chondroitinu, MSM, kolagenu, vitamínu C, kadidlovníku pilovitého a dalších látek.

Také ještě jednou zdůrazníme, že je důležité chodit na pravidelné kontroly k lékaři a věnovat se šetrným typům pohybu, díky kterým si snáze zachováte pohyblivost.

Zjistěte, která opravdu funguje
Kloubní výživa
Analyzujeme účinné látky v kloubních doplňcích a porovnáváme jejich reálnou účinnost. Na základě zkušeností uživatelů z internetu vybíráme ty nejlepší preparáty pro vaše klouby.
Zjistěte, která opravdu funguje
Kloubní výživa
Analyzujeme účinné látky v kloubních doplňcích a porovnáváme jejich reálnou účinnost. Na základě zkušeností uživatelů z internetu vybíráme ty nejlepší preparáty pro vaše klouby.